Na pewno słyszałeś o karmie oraz słynnym prawie karmy. Samo to słowo na trwałe wpisało się już do naszego języka, a w Internecie można znaleść całą masę tekstów poświęconych karmie. Mimo to, dla większości z nas karma pozostaje nadal niezgłębioną tajemnicą.
Dlaczego powinieneś jak najprędzej zrozumieć karmę? Ma ona bardzo istotny wpływ na całe Twoje życie, determinując określone konsekwencje Twoich czynów:
W zależności od podejmowanych przez Ciebie decyzji, zawsze będziesz się mierzył z pewnymi konsekwencjami. Nigdy nie uciekniesz od konsenwencji - mogą być one pozytywne, negatywne, długo lub krótkoterminowe...ale zawsze będą! Jeszcze nikt nie uciekł przed konsekwencjami swoich czynów!
Im szybciej zrozumiesz karmę, tym szybciej i lepiej zrozumiesz konsekwencję Twoich czynów, jakie regularnie nawiedzają Twoje życie.
Samo pojęcie karmy wywodzi się z Dalekiego Wschodu i związane jest z religiami m.in.: buddyzmu czy hinduizmu. Do dzisiaj - również w naszej kulturze - rozumiana ona jest jako prawo przyczyny i skutku. Karma wyznacza sposób, w jaki człowiek powinien żyć i postępować.
Dla osób wierzących w reinkarnację, karma determinuje to, jak będą żyć w kolejnych wcieleniach. Wówczas ich obecne zasługi zostaną wynagrodzone, zaś złe czyny - ukarane. Ogólny bilans dobrych i złych uczynków zadecyduje o tym, czy odrodzą się w lepszym, bądź gorszym wcieleniu.
Karma nie dotyczy jednak wyłącznie przedstawicieli religii Dalekiego Wschodu. Niezależnie od nich, możemy traktować i rozumieć karmę jako niezwykle uniwersalną zasadę przyczyna-skutek.
Jak już wyjaśniliśmy, każde nasze działanie w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu przyniesie jakieś skutki. Jednak ów skutki mogą być dla nas samych korzystne lub nie. Zazwyczaj zależy to od naszych szczerych intencji oraz sposobu postępowania.
Niezależnie od tego, czy wyznajesz jakąkolwiek wiarę, karma ma wpływ na Twoje życie. Wszystkie nasze działania wynikają zawsze z pewnych pobudek (przyczyna) oraz niosą ze sobą konsekwnecje (skutek). Z kolei te konsekwencje stają się przyczyną dla następnych naszych działań. Ciąg przyczynowo-skutkowy nie zamyka się, lecz trwa nieustannie. Tak działa nasz świat i dotyczy to wszystkich, niezależnie od płci, rasy czy religii.
By odpowiedzieć na te pytania, powinieneś zagłębić się w karmę. Analizować ją bardziej wnikliwie i przyjrzeć się jej poszczególnym aspektom, zwanych zasadami.
Aby pomóc Ci poznać i zrozumieć prawa karmy, prezentuje poniżej najważniejszych 13 zasad, które są jej głównymi wytycznymi. Te tzw. prawa podstawowe, połączone ze sobą w jedność, tworzą jedno, uniwersalne prawo karmy.
Karma jest niczym grawitacja - uniwersalna, powszechna i na każdego działa tak samo. Nikt nie jest przez nią szczególnie wywyższany, ani szczególnie potępiany. Karma swą mocą obejmuje wszystkich jednakowo, i tylko od nas zależy, co z tą mocą zrobimy. Z tego powodu zasady karmy - same w sobie - nie mają żadnego wpływu na zachowanie czy charakter człowieka, jego sumienie oraz moralność. Zasady po prostu obowiązują. Możemy ich przestrzegać, lub specjalnie je łamać - zawsze musimy liczyć się jednak z konsekwencjami.
Nic nie dzieje się bez przyczyny. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Te i inne, podobne powiedzenia, całkiem dobrze oddają drugie prawo karmy, zwane prawem przyczynowości. Cokolwiek robimy w naszym życiu, robimy to z konkretnej przyczyny, a nasze postępowanie prowadzi zawsze do określonych rezultatów. Nie można uciec od konsekwencji swoich decyzji.
Pamiętaj, że w życiu dostaniesz tylko to, na co sam zapracujesz. Nie otrzymasz od świata nic ponad to, co sam ofiarowałeś. Tak działa przyczynowość.
Nic w życiu nie bierze się z niczego. Nieustannie bierzemy udział w kreacji - za pomocą naszych czynów i decyzji, kształtują się pomysły, idee, rozwiązania i wiele innych.
Z prawa kreacji wynika fakt, że jeśli chcesz uzyskać od życia coś, czego bardzo pragniesz, musisz być aktywny we wszystkim co robisz i wszystkich decyzjach, jakie podejmujesz. Z tego powodu nie możesz czekać aż coś się po prostu stanie. W końcu nic nie dzieje się bez przyczyny. To w twoich rękach spoczywa moc kreacji - moc tworzenia rzeczy od podstaw oraz przekształcania rzeczy już istniejących.
Jak już powiedzieliśmy, wszystkie zdarzenia w naszym życiu to skutki naszych poprzednich poczynań. Z tego powodu my - i tylko wyłącznie my - jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie i to, co nas spotyka. Dlatego należy odrzucić wszelkie wymówki, które służą przenoszzeniu ciężaru odpowiedzialności na coś lub kogoś. To co nas spotyka, nie jest winą szczęśliwego losu, pechowego fatum czy Boga. Źródła naszych problemów są w nas i tylko w nas samych możemy je uzdrowić.
Raz zasadzone drzewo, jest w stanie rosnąć przez setki lat, stając się coraz silniejsze i bardziej stabilne. Podobnie działa na nasze życie prawo wzrostu - jednak nie tyczy się ono tylko rozmiarów. Żaden żywy organimz nie pozostaje taki sam pod wpływem upływu czasu. Wszystko rośnie, rozwija się i ulega nieustannym zmianom. My również z wiekiem uczymy się, zdobywamy coraz większe doświadczenie i życiową mądrość. Dotyczy to też ludzkiej duszy.
Nawet rzeczy pozornie pozbawione znaczenia, w rzeczywistości są tak samo istotne jak czyny wielkie. Kropla w Oceanie czy ziarenko piasku na pustyni są tak samo ważne jak cała nasza planeta - w końcu to z m.in.: z nich zbudowane są oceany, pustynie, cała Ziemia. Bez nich planeta byłaby inna, wszechświat również.
Dlaczego wszystko ma znaczenie, nawet rzeczy pozornie nieważne? Dzieję się tak, ponieważ wszystko we wszechświecie jest ze sobą ściśle połączone. Między innymi przez karmę - zasadę przyczynowości i skutku.
Dlatego pamiętaj, aby przywiązywać wagę do drobiazgów. Są one tak samo istotne, jak rzeczy wielkie.
W ostatnich czasach tzw. wielozadaniowość staje się w wielu kręgach zawodowych coraz bardziej popularna.Click here, to edit text...
Jest to jednak sprzeczne z naszą naturą.
Nie możemy robić dwóch rzeczy naraz. Ani nawet myśleć o dwóch rzeczach jednocześnie. To sprzeczne z naszym umysłem, który jest w stanie skoncentrować się zawsze tylko na jednej rzeczy. Dlatego zamiast dzielić swoją uwagę na wiele rzeczy, lepiej wykorzystać w pełni swój potencjał, skupiając sie wyłącznie na jednej.
Być może już w dzieciństwie, mogleś usłyszeć od starszych lub rodziców, że warto się dzielić z innymi ludźmi, zwłaszcza potrzebującymi. Ta stara praktyka, wynikająca po części z ludowych mądrości, a po części z dobrego wychowania i etyki, jest bardzo ważną zasadą karmiczną. A to dlatego, że to co dajemy innym, zawsze do nas wraca.
Uważaj jednak, by nie dzielić się z innymi tylko dla poklasku, lub by oczekiwać w zamian jakichkolwiek korzyści. Prawdziwą istotą dzielenia się jest bezinteresownośc, chęć niczym nie skrępowanej pomocy drugiemu człowiekowi. Natomiast pozytywy, które dzięki temu powrócą do Ciebie po czasie, potraktuj jako skutki uboczne.
Ludzie zbyt często skupiają się na tym, co już było, albo na tym, co dopiero będzie. Zapominaja, że zbytnie pochłonienie przez przeszłośc lub przyszłość, skutecznie uniemożliwia aktywną obecnośc i czerpanie z teraźniejszości. A przecież liczy się tylko tu i teraz. Teraźniejszość jest wszystkim, co istnieje - na nią mamy wpływ, ją możemy kształtować (prawo kreacji). Korzystajmy z tego i myślmy, jak możemy to robić z pożytkiem dla siebie i innych ludzi.Click here, to edit text...
Jak każdy człowiek, masz zapewne marzenia. Większe lub mniejsze. Próbujesz do nich dotrzeć. W zależności od ich rozmiaru, zawsze bedą wymagać od Ciebie różnej ilości wysiłku i cierpliwości. Im większy cel ktoś sobie obierze, tym więcej będzie potrzebował cierpliwości. Zawsze - nie da się osiągnąć ich inaczej.
W życiu za wszystko musisz zapłacić - jeśli nie pieniędzmi, to zaangażowanie, czasem, poświęcenim lub ciężką pracą. I to właśnie to, co otrzymasz w zamian za inne niż pieniądze środki, powinno być dla Ciebie najważniejsze i najcenniesze.
Warto być cierpliwym w dążeniu do celu oraz żyć teraźniejszością, ciesząc się tym, co robi się tu i teraz.
Nie ma nic gorszego, niż dążenie do pozornych doczesnych skarbów - jak sława, pieniądze czy władza - ze złych pobudek.
Intencja, z jaką działasz, jest niezwykle ważna z punktu widzenia karmy. To właśnie intencja z jaką dziłasz, mówi o Tobie znacznie więcej, niż osiągane rezultaty. Bowiem prawdziwą wartość przynoszą wysiłek w dążeniu do celu, oraz intencja, jaka nam przyświecała. Nasz sukces jest tylko pozytywnym skutkiem, wypadową tych dwóch czynników.
Nauka nie kończy się wraz ze ukończeniem szkoły czy studiów. Życie to nieustanna nauka. Uczymy się przez cały czas, każdy dzień jest niepowtarzalną szansą na naukę (bo ten sam dzień już się nie zdarzy). Ten poces nigdy się nie kończy, bo - wbrew pozorom - im więcej wiemy, to zdajemy sobie sprawę z coraz większej ilości rzeczy, których nie wiemy lub nie rozumiemy.
Ostatecznym celem naszej życiowej wędrówki powinno być szczęście - nasze i innych ludzi. Aby do osiągnąć, potrzebne jest zrozumienie - tego jak działa świat, w którym się znajdujemy.
Już czytając ten artykuł, wykazujesz się pozytywną postawą. Jesteś chętny do nauki. Nie poprzestawaj na tym! Ale pamiętaj też, że nigdy nie będziesz wiedzieć wszystkiego. Taka jest natura wszechświata. Trzeba zachować wobec niej pokorę.
Cały nasz wszechświat oparty jest o równowagę. Jak na ironię, tylko my - ludzie - często zdajemy się być niej pozbawieni. Całe życie gonimy za pieniędzmi, mądrością, sukcesem… Natomiast celem życia powinno być (jak już wspomnieliśmy) szczęście nasze i innych ludzi. Dążąc do niego, nieustannie sie uczymy, ale nie osiągniemy go bez wewnętrzej równowagi. Droga do szcześćia prowadzi właśnie przez wewnętrzną równowagę.
Oto najważniejsze prawa karmy. Jeśli nauczysz się żyć według nich, szybko zauważysz, że żyje Ci się po prostu lepiej. Przestudiuj raz jeszcze ten artykuł. Zastanów się, jak możesz wdrożyć w swoje życie poszczególne zasady. Zobacz, jak prawa łączą się ze sobą w harmonijne, uniwersalne prawo karmy.
Jeśli będziesz potrzebować pomocy, możesz umówić się ze mną na sesję, podczas której oczyszczę Twoją karmę oraz nauczę Cię, jak z nią postępować.