Z życia wzięte ...
Sławomir lat 50
Wyraz sięgający początków ludzkości albowiem najłatwiejszą do wymówienia, przez niemowlę sylabą jest „ma”. Słowo mama powstało poprzez jej podwojenie.
Tylko dziecko i jego mama dokładnie wiedzą co oznacza i choć dziecko wraz z wiekiem potrafi wyrażać swoje potrzeby, uczucia to słowo MAMA zawsze wyraża dosłownie wszystko. Czasami oznacza „zwróć na mnie uwagę”, „ wybacz mi”, „przepraszam”, „ kocham Cię” lub „narozrabiałem” …
"Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska"– Józef Ignacy Kraszewski
Prawie każda kobieta marzy aby zostać matką i usłyszeć słowo „mama”. Z czasem może się jej to kojarzyć z obowiązkiem, stresem i poczuciem, że znów czegoś od niej się oczekuje ale takie sytuacje przypominają, że jest potrzebna, jedyna, wyjątkowa … jest pobłogosławiona człowiekiem, który tylko do niej powie „mamo”.
Słowo „mama” może mieć wiele znaczeń ale bez względu na to jak wyglądała relacja pomiędzy dzieckiem i mamą, czy mama była obecna w jego życiu, czy zbyt szybko odeszła .. zawsze oznacza uczucie, które zajmuje ważne miejsce w jej sercu.
„Matka nie pobłażała mi (…). Ale mnie kochała. Naprawdę. Kochała mnie, gdy spadłem z huśtawki. Kochała mnie, kiedy brudziłem podłogę zabłoconymi butami. Kochała mnie razem z wymiotami, smarkami i rozkrwawionymi kolanami. Kochała mnie, gdy przychodziłem i odchodziłem, w chwilach największych wzlotów i najgorszych upadków. Miała dla mnie bezdenną studnię miłości” - Mitch Albom, „Jeszcze jeden dzień”