Listopad to miesiąc, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Przede wszystkim dlatego, że rozpoczynamy go w zupełnie innym nastroju, niż kończymy. W jedenasty miesiąc roku wchodzimy w nastroju zadumy i nostalgii, wspominając tych, których już z nami nie ma. Kończymy go natomiast pełnym uśmiechu wieczorem Andrzejkowych wróżb. Skąd wzięła się ta tradycja i czy poważnie powinniśmy traktować wróżby, jakie trafią nam się w czasie andrzejkowych zabaw?
Andrzejki obchodzimy w nocy między 29 a 30 listopada. Jest to wigilia (czyli dzień poprzedzający święto) dnia Świętego Andrzeja. Był on jednym z dwunastu Apostołów i bratem pierwszego papieża w historii kościoła - Piotra. Święty Andrzej jest także patronem Szkocji, Grecji oraz Rosji.
W naszym kraju Andrzejki są znane od przeszło pięciuset lat. Andrzejki stanowią swego rodzaju odpowiednik Sylwestra w roku liturgicznym. To one kończą stary i rozpoczynają nowy rok liturgiczny. Podobnie jak w przypadku 31 grudnia, Andrzejki także są ostatnim momentem w danym roku liturgicznym, kiedy można pozwolić sobie na huczną imprezę. Po nich bowiem rozpoczyna się adwent. Obecnie to święto wykorzystywane jest do organizowania zabaw - zarówno dla młodszych, jak i dla dorosłych. Jednym z pierwszych skojarzeń z Andrzejkami są, oczywiście, wróżby.
Wróżby, które znamy podczas Andrzejek mają długą tradycję, chociaż ewoluowały na przestrzeni lat. Zacznijmy od tego, skąd wzięły się wróżby podczas Andrzejek? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale proste i historycy nieco się w tej kwestii spierają. Część z nich uważa bowiem, że wróżby wzięły się wierzeń starożytnych Greków. Andrzejki brzmią podobnie do słów andres oraz aner, co oznacza męża lub mężczyznę. Inni historycy wiążą natomiast wróżby z wiarą w starogermańskiego boga Freja, który miał dawać ludziom bogactwo, miłość oraz płodność.
To powiązanie Andrzejkowych wróżb z miłością oraz małżeństwem jest jak najbardziej słuszne. Przez wiele lat bowiem, miały one tylko taki charakter. Kiedyś wróżby przeprowadzane podczas Andrzejek dotyczyły jedynie kwestii miłosnych i matrymonialnych. Wtedy właśnie z wróżb mogły korzystać tylko młode, niezamężne dziewczyny. Wróżby miały wówczas charakter indywidualny. Nie wróżyło się wówczas w towarzystwie wielu osób, ale indywidualnie, podczas których każda kobieta osobno dostawała swoją wróżbą dotyczącą miłości i potencjalnego, życiowego partnera. W późniejszych latach, dziewczęta wróżyły sobie w większym gronie, a obecnie, wróżby są zazwyczaj formą zbiorowej zabawy podczas Andrzejkowych imprez.
Przyjrzyjmy się więc wróżbom, które mogą sprawić, że Andrzejkowa impreza, będzie w tym roku o wiele ciekawsza.
To chyba najbardziej znana forma wróżenie w wigilię dnia Świętego Andrzeja. Co nam będzie potrzebne? Świeczka, klucz i naczynie z zimną wodą. Świeczkę należy rozpalić, a następnie przechylić nad kluczem. Ciekawostką jest, że w danych czasach, najlepszą renomę przy wróżbach miały stare klucze, a szczególnie klucze od drzwi kościoła. Jeśli natomiast nie chcemy brudzić klucza, może wykonać zastępczy z folii aluminiowej. Roztopiony wosk będzie przelatywać przez klucz, a następnie lądował w zimnej wodzie, dzięki czemu będzie twardniał. Wosk następnie z wody należy wyciągnąć i ustawić przed źródłem światła, tak aby rzucał swój cień na ścianę. Cieniowi należy się uważnie przypatrywać i szukać znajomych kształtów. Jeśli zobaczymy w nim monetę, przyszły mąż będzie bogaty, jeśli rozpoznamy górę, będzie wysokim i silnym mężczyzną
To wróżba przeznaczona jest nie tylko dla osób, które chcą poznać informacje o swoim przyszłym małżonku, ale także dla tych, którzy lubią owoce. Co należy zrobić? Wziąć w dłoń obieraczkę oraz jabłko, a następnie pozbawić owoc skórki. Skórki następnie rzucamy za plecy i staramy się z nich rozczytać inicjały osoby, która spędzi z nami życie. Po wróżbie, niezależnie od wyniku, należy jabłko zjeść.
W Andrzejkową warto porządnie się wyspać. Po pierwsze dlatego, że imprezy zazwyczaj trwają do późnych godzin i trzeba nieco odespać. Po drugie, ponieważ Andrzejkowe sny mają niezwykłe zdolności przewidywania przeszłości. Jeśli przyśni nam się coś dobrego, będzie to bardzo dobry znak. Jeśli coś przeciwnie, złego, należy szczególnie na siebie uważać.
Jeśli w domu mamy psa, on również może nam posłużyć w przewidywaniu przyszłości. Dziewczyny muszą stanąć w kółku, a każda z nich musi w dłoni trzymać psi smakołyk. Ta, z której ręki pies zje jako pierwszy, będzie pierwsza z grona panien, które wyjdzie za mąż.
Rzut monetą, ale w innej formie. Przed gronem osób, które chcą poznać swoją przyszłość należy ustawić miskę z wodą. Następnie każdy uczestnik bierze monetę, myśli życzenie, a następnie celuje do miski. Ten kto trafi spełni swoje marzenie. Ten kto chybi, może spróbować jeszcze raz.
Do tej wróżby należy zaopatrzyć się w szpilki, które należy rozsypać na białym obrusie. Wśród tego bałaganu należy poszukać liter – A, E, H, K, L, M, N, T, W, V oraz X. Literom należy przypisać określone znacznie. Listę znaczeń można przygotować wcześniej albo wykorzystać tę podaną poniżej.
- A – Uważaj na fałszywych przyjaciół,
- E – Szczęście Ci będzie dopisywać,
- H– Awansujesz w pracy
- K – Stracisz pieniądze w najbliższym czasie
- L – Czeka Cię wielka podróż
- M – Pojawi się ktoś nowy w Twoim życiu,
- N – Spotka Cię niespodzianka,
- T – Pamiętaj o uśmiechu,
- W– Strzeż się złodziei,
- V – Szykuj się do wielkiej przygody,
- X – Czeka Cię sukces w nauce.
Wybierz kilka kubeczków oraz przedmiotów symbolizujących przyszłe losy. To może być obrączka, jako wróżba ślubu, moneta, jako wróżba bogactwa czy bilet, jako wróżba podróży. Następnie przedmioty przykrywamy kubeczki i dajemy każdemu z gości wylosować swój kubeczek.
Andrzejki już za pasem, więc mamy nadzieję, że każdy z czytelników znalazł już dla siebie sposób na wróżbę. Niezależnie, na którą z nich się zdecydujecie, życzymy Wam udanej zabawy!